Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

< Poprzednia  1  2  [3]  4  5  ... 25  Następna >

Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

11 wrzesień 2011r.

Muzeum Obrony Wybrzeża to nowo powstała ekspozycja poświęcona walkom na Helu w czasie II wojny światowej oraz dziejom samego miasta. Muzeum znajduje się w lesie na zachód od miasta (dojście z parkingów przy szosie do Juraty) i mieści się w dwóch obiektach - betonowej wieży dawnego niemieckiego dalmierza oraz stanowisku nr 2 słynnej baterii Schlezwig-Hol-stein. Zarówno baterię Schlezwig-Holstein jak i obsługujący ją dalmierz wybudowali Niemcy na początku lat 40. XX wieku. Trzydziałowa bateria o kalibrze 406 mm była największą na południowym wybrzeżu Bałtyku. Prócz schronów ziemnych, magazynów amunicji, w skład baterii wchodziła 30-metrowa wieża obserwacyjna (dalmierza), zwana przez helan mysią.

Czytaj dalej...


Port Marynarki Wojennej w Helu

09 wrzesień 2011r.

Port Marynarki Wojennej znajduje się w zachodniej, wydzielonej części miasta. Jego zwiedzanie jest już możliwe, niemniej należy to wcześniej uzgodnić z Komendą Portu Wojennego. Port wybudowano na początku lat 30. XX wieku, w miejscu wspomnianego Starego Helu. Przed 1939 rokiem powstał duży basen portowy oraz obiekty bazy morskiej - podziemna elektrownia i rozmieszczone w lesie schrony, składy amunicyjne, minowe oraz torpedowe.

Czytaj dalej...


Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

06 wrzesień 2011r.

Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego, działająca w Helu, ma przedwojenne tradycje.W latach 30. pionier polskiej oceanografii prof. Kazimierz Demel prowadził tu Morskie Laboratorium Rybackie. Dziś jest to placówka badawcza, pracująca nad programami naukowymi dotyczącymi nieużytkowych gospodarczo gatunków ryb bałtyckich. Stacja zajmuje się również działalnością edukacyjną.O Stacji Morskiej UG stało się głośno, gdy w Helu pojawiła się foka Balblina.

Czytaj dalej...


Latarnia na Helu

06 wrzesień 2011r.

Latarnia na Helu istniała już w XVII wieku. Oczywiście wówczas palono na końcu półwyspu jedynie wielkie ognisko. Pierwsza murowana bliza powstała tu w końcu XVIII stulecia. Istniejąca dziś przy ul. Bałtyckiej latarnia została wybudowana przez Niemców w 1942 roku, w miejscu wysadzonej przez obrońców Helu latarni XIX-wiecznej. Helska bliza (tak po kaszubsku nazywa się latarnia) mierzy 41,5 metra i w sezonie udostępniona jest dla zwiedzających (od 10 do 14 i od 15 do 18).W pobliżu latarni zachował się kompleks oryginalnych XXI-wiecznych budynków mieszkalnych oraz interesujący obelisk poświęcony tragicznie zmarłemu tu latarnikowi Mayowi. Ciekawostką może być fakt, iż helska latarnia była jedyną, którą odwiedził na polskim Wybrzeżu Józef Piłsudski (w lipcu 1928 r.).

Czytaj dalej...


Hel Protestancki kościół św. Piotra

02 wrzesień 2011r.

Protestancki kościół św. Piotra, będący obecnie siedzibą Muzeum Rybołówstwa, wybudowano w XV wieku w pobliżu portu, istniejącego do dziś. W muzeum obejrzeć można wystawę etnograficzną łodzi i sprzętów rybackich z rejonu Zatoki Gdańskiej oraz południowego wybrzeża Bałtyku. Ponadto na ekspozycjach tematycznych prezentowane są dzieje Bałtyku, flora i fauna, warsztat szkutniczy, dzieje Helu oraz wystawa malarstwa marynistycznego. Ponad 21-metrowa dawna dzwonnica udostępniona jest obecnie jako punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama portów wojskowego i rybackiego, Zatoki Gdańskiej i Helu. Obok muzeum, w porcie, znajduje się przystań Żeglugi Gdańskiej (regularne połączenia z Trójmiastem, 058/675 04 37).

Czytaj dalej...


Hel - miasteczko

01 wrzesień 2011r.

Miasteczko położone na końcu półwyspu, liczące już ponad 700 lat. O randze miejsca świadczy choćby nazwa samego półwyspu - Helski. Dzieje Helu są zarówno burzliwe, jak i w pewien sposób tragiczne. Na szczęście ostatnie lata dobrze wróżą miasteczku na przyszłość. Pierwotna osada, zwana Starym Helem, znajdowała się około 1,5 km na zachód od obecnego miasta. Przejście na własność Gdańska | spowodowało upadek Helu w XV wieku. W okresie tym, ze względów | podatkowych, mieszkańcy zaczęli osiedlać się „poza miastem" i w ten ' sposób powstał obecny „nowy" Hel. Po rozbiorach nastąpił ostateczny upadek miasta, a w 1872 roku Hel stracił prawa miejskie. Dopiero pod koniec XIX wieku wieś zaczęła odżywać jako miejscowość letniskowa.

Czytaj dalej...


Zwiedzanie Jastarni

05 czerwiec 2011r.

Kapliczka Św. Rozalii (Jastarnia-Bór) Wzniesiona została przez mieszkańców Boru w okresie epidemii dżumy podczas tzw wielkiej wojny północnej. W latach 1707-1711 zmarło około 229 mieszkańców Jastarn1 a wraz z Borem - 500. Z inicjatywy miejscowego proboszcza wioskę oddano pod opieki świętej Rozalii i w krótkim czasie zaraza znikła. Na pamiątkę tych cudownych wydarzeń, c; roku w pierwszą niedzielę września, wierni parafianie Boru i Jastarni biorą udział w uroczyste mszy świętej, modląc się o błogosławieństwo i łaski dla siebie, i swoich rodzin.

Czytaj dalej...


Latarnia morska (Jastarnia-Bór)

01 czerwiec 2011r.

W celu uniknięcia dużej liczby katastrof morskich, postanowiono w 1872 r n-skraju wsi Bór (obecnie wschodnia część Jastarni), wybudować dodatkową latarni-morską. Jednakże od 1936 roku z uwagi na trudności techniczne me korzystano zje możliwości. Latarnia ta została wysadzona przez polskich obrońców wybrzeża w 193; roku, gdyż stanowiła punkt nawigacyjny dla wroga. Na przełomie 1938-1939 roki (w miejscu obecnej) rozpoczęto budowę nowej latarni morskiej. Świeciła nad woda* w okolicach Jastarni niespełna rok. Już we wrześniu 1939 r. uległa zniszczeniu wskutek działań wojennych.

Czytaj dalej...


Strona 3 z 25, < Poprzednia  1  2  [3]  4  5  ... 25  Następna >