Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

< Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  ... 25  Następna >

Łęgi olszowe

13 październik 2010r.

Łęgi olszowe Powolne obniżanie się poziomu wód gruntowych prowadzi do dalszych zmian siedliskowych. Skraca się coraz bardziej okres wiosennego podtopienia. Dostęp powietrza do powierzchniowych warstw torfu powoduje ich przetworzenie i humifikację, a bujna roślinność zielna poprzez coroczny rozkład stale wzbogaca glebę w czynne postaci próchnicy. Zanika struktura kęp i dolinek, tak charakterystyczna dla olesu. Zaczynają pojawiać się coraz bardziej wymagające gatunki roślin.

Czytaj dalej...


Zbiorowiska roślin wodnych

01 lipiec 2010r.

Zbiorowiska roślin wodnych Na piaszczystym dnie jeziora Łebsko rozwijają się łąki ramienicowe, utworzone z zespołów: Charetum asperae, Charę tum tomento-sae, Charetum contr ariae czy w końcu Ni telle tum obtusae. Na dnie umocowują się także liczne gatunki rdestnic, tworzących własne zespoły, jak np. zespół rdestnicy połyskującej (Potametum lucenis), zespół rdestnicy nitkowatej (Potametum filiformis) oraz zespół drobnych rdestnic - przeszytej i grzebieniastej oraz jezierzy morskiej i zamętnicy błotnej (Parvopotamo-Zanichellietum). Następną, bliższą brzegu jeziora strefę roślinności tworzą zespoły roślin o liściach pływających, przede wszystkim zespół wywłócznika i grążela (.Myriophyllo-Nupharetum). Głównymi gatunkami budującymi to zbiorowisko są wywłócznik okółkowy i grążel żółty oraz dwa gatunki grzybieni, których liście i kwiaty pływają po powierzchni wody. Grzybienie białe to gatunek szeroko rozpowszechniony w jeziorach bogatożywnych (eutroficznych), natomiast grzybienie północne to roślina znacznie rzadsza, znajdowana także w wodach uboższych.

Czytaj dalej...


Roślinność jezior przybrzeżnych i ich otoczenia

15 marzec 2010r.

Jezioro Łebsko, największe z naszych jezior przybrzeżnych, znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i stąd może posłużyć jako bardzo dobry przykład do omówienia roślinności jezior eutroficznych i ich obrzeży. Jezioro Łebsko ma przy 16,2 km długości i 7,2 km szerokości 7530 ha powierzchni, jest natomiast bardzo płytkie. Jego maksymalna głębokość nie przekracza 6,3 m.

Czytaj dalej...


Nad Bałtykiem w sezonie letnim 2010

13 kwiecień 2010r.

W sezonie letnim nad naszym polskim morzem kwitnie turystyka. Wówczas to nadmorskie miejscowości odwiedza bardzo duża liczba turystów. Popularnością cieszą się nie tylko duże kurorty, ale także małe miasteczka i wsie, gdzie można wypocząć w spokoju i ciszy. Jeszcze do niedawna, nikomu nie znane były miasteczka takie jak Ustka, Rowy, Jarosławiec czy Darłowo – dziś w sezonie letnim są one przepełnione turystami.

Czytaj dalej...


Przyroda nad morzem

12 kwiecień 2010r.

Jeśli jesteśmy miłośnikami przyrody, urlop nad Bałtykiem z pewnością będzie dla nas idealny. Tu bowiem znajdziemy wiele parków, w których można spędzać czas, z dala od wielkomiejskiego hałasu. Najbardziej znane są dwa największe parki na Pomorzu: Słowiński i Woliński park narodowy. Parki te utworzone zostały w celu ochrony rozmaitych gatunków roślin i zwierząt. Można więc tu spotkać zwierzęta czy zobaczyć rośliny, znajdujące się pod ochroną.

Czytaj dalej...


By urlop był niezapomniany

11 kwiecień 2010r.

Aby nasz tegoroczny wypoczynek nad morzem na długo pozostał nam w pamięci, warto zacząć przygotowania do niego odpowiednio wcześniej. Przede wszystkim zacznijmy od najważniejszych rzeczy, takich jak rezerwacja noclegu. Rezerwacji warto dokonać nieco wcześniej, jeśli nie chcemy przepłacać czy tracić czasu po przyjeździe na szukanie miejsca noclegowego. W sezonie letnim ceny bowiem są wygórowane, a ilość noclegów nieco ograniczona, warto więc dokonać rezerwacji nawet na kilka miesięcy przed przyjazdem. Wówczas wpłacamy zaliczkę, a resztę sumy zapłacimy dopiero po zakończeniu pobytu.

Czytaj dalej...


Jak wyszukać atrakcyjną ofertę wypoczynku?

10 kwiecień 2010r.

Każdy z nas chciałby każdego roku spędzić jak najbardziej niezapomniany urlop. Przeglądamy ogłoszenia, szukamy w prasie i w Internecie najbardziej atrakcyjnych ofert. Niektórzy korzystają z wiedzy znajomych, polecających sobie nawzajem miejsca oraz ośrodki, które warto odwiedzić. Wybierając się nad morze, my także możemy mieć problem ze znalezieniem atrakcyjnej oferty. Ale na szczęście większość pensjonatów, ośrodków rekreacyjno – wypoczynkowych, domów wczasowych oraz gospodarstw agroturystycznych ma swoje strony internetowe, dzięki którym możemy nawet szczegółowo obejrzeć wyposażenie pokoi.

Czytaj dalej...


Co warto zobaczyć nad morzem?

08 kwiecień 2010r.

Jeśli tegoroczny urlop planujemy spędzić nad Bałtykiem, warto już nieco wcześniej zaplanować wolny czas. Nad morzem jest wiele interesujących miejsc, a jak wiadomo, nie wszystkie można zobaczyć. Dlatego dobrze jest dużo wcześniej zadecydować o tym, co chcielibyśmy obejrzeć. A takich miejsc, godnych polecenia jest naprawdę wiele na Pomorzu. Z pewnością warto zobaczyć latarnie morskie, ciągnące się szlakiem wzdłuż Pomorza.

Czytaj dalej...


Strona 21 z 25, < Poprzednia  1 ...  19  20  [21]  22  23  ... 25  Następna >