Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

 

Brzezno Szlacheckie

24 lipiec 2013r.

BRZEZNO SZLACHECKIE to jedna z większych wsi na Gochach, położona w pobliżu trzech jezior: Wiejskiego, Gwieździńca i Gwiazdy. Wzmiankowana była w XIV wieku, w ówczesnych granicach Pomorza Zachodniego. Jak sama nazwa wskazuje, była od początku osadą rycerską. Z czasem ziemia dzielona była pomiędzy licznych potomków i już w XVII wieku aż 14 rodzin uprawiało areał o powierzchni 8,5 tana.

Czytaj dalej...


Świerzno

24 lipiec 2013r.

ŚWIERZNO leży na zachód od Kawcza, przy drodze do Polanowa. Już w średniowieczu było siedzibą parafii i jedną z głównych posiadłości Lettowów. W roku 1477 świerzyński majątek Lettowów obejmował także Świerzynko, Kawcze i osadę Biała. W 1519 roku większa część Świerzna przeszła w ręce Massowów, którzy rozwinęli tu hodowlę koni. W czasie wojny trzydziestoletniej duża wieś została mocno zniszczona i prawie się wyludniła. Późniejsza odbudowa koncentrowała się wzdłuż głównej wiejskiej drogi.

Czytaj dalej...


Okolice Kołczygłów i Trzebielina

24 lipiec 2013r.

OKOLICE KOŁCZYGŁÓW I TRZEBIELINA Jest to północno-wschodnia część dawnego powiatu miasteckiego, obejmująca tereny niegdyś stanowiące włości przede wszystkim rodziny Puttkamerów. Przyrodniczo i krajobrazowo okolice te przypominają tereny wokół Lęborka i Wejherowa, a nieliczne małe jeziora znajdują się jedynie w południowej części tego terenu. Wielką ozdobą są za to wspaniałe lasy i dwie rzeki - Słupia oraz Wieprza.

Czytaj dalej...


Kościerzyna

24 lipiec 2013r.

KOŚCIERZYNA Kościerzyna od dawna rywalizuje z Kartuzami o miano stolicy Kaszub. Jako handlowe i administracyjne zaplecze miejscowości nad Wdzydzami chętnie odwiedzana jest przez turystów. Miasto, choć niewielkie, ma swój niepowtarzalny klimat. Dobrze się stało, że jeszcze w czasach PRL Kościerzyna otrzymała obwodnicę centrum i dziś tranzytowy ruch omija sam środek miasta. Z roku na rok Kościerzyna robi się też ładniejsza i bardziej turystyczna. Deptak, kawiarenki i sezonowe restauracje z ogródkami wprost zachęcają do odwiedzin.

Czytaj dalej...