Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

  [1]  2  Następna >

Wakacje to najprzyjemniejszy okres w roku

09 marzec 2011r.

Wakacje to najprzyjemniejszy okres w roku, dlatego przygotowania musimy rozpocząć odpowiednio wcześnie by był to okres idealnie zorganizowany. Nie chodzi jedynie o pakowanie walizek, bo to akurat nie jest najważniejszy problem, lecz o wybór miejsca, w którym bliscy spędzą swoje wakacje. Niesamowita plaża, niepowtarzalny klimat- wszystko to powoduje, iż to właśnie tereny nadmorskie są dla dużej liczby turystów najbardziej atrakcyjne w okresie letnim. Turyści często za swój cel wybierają Mielno1, które poszczycić się może niezwykłymi atrakcjami turystycznymi, przy których można spędzać czas aktywnie jak i też relaksując się.

Czytaj dalej...


Fokarium w Helu

05 kwiecień 2011r.

Fokarium Hel To miejsce fascynujące nie tylko najmłodszych turystów. Na jego terenie znajduje się kilka basenów, budynek mieszczący sale ekspozycyjną oraz edukacyjną, a także podziemie, z którego można, przez specjalne szyby, obserwować podwodne igraszki fok szarych. Zainicjowany przez Helską Stację Morską projekt ma doprowadzić do od tworzenia na wybrzeżu niewielkiego stada tych bardzo rzadkich obecnie zwierząt. Owocem tych starań były narodziny (25 lutego 2001 roku) małej foczki o imieniu Adam.

Czytaj dalej...


Sarbsk

16 wrzesień 2011r.

Sarbsk leży 8 km na południowy wschód od Łeby, przy drodze do Sasina. Trudno stwierdzić, czy nazwa wsi, czy nazwa jeziora była pierwsza. Jezioro Sarbsko znajduje się jednak kilkaset metrów na północ od wsi i z drogi go nie widać. Pierwszy raz Sarbsk jako dobra szlacheckie wymieniany był w roku 1377.

Czytaj dalej...


Ulinia

17 wrzesień 2011r.

Ulinia jest również miejscem wartym odwiedzenia. Leży ona 3 km na wschód od Sarbska. Poza kilkoma starymi budynkami z początku XX stulecia jedynym zabytkiem jest gruntownie przebudowany pałac, pełniący od lat rolę ośrodka kolonijnego. Ulinia jest chętnie odwiedzana przez łebian, którzy wolą odległą o niecałe 2 km od wsi pustą plażę od swoich zatłoczonych "piasków". Okolica jest urokliwa, a na wschód od Ulini rozciągają się niewysokie, częściowo zalesione wydmy. Przed wojną ze względu na ich szaroburą barwę nazywano je "Worami pełnymi wełny". Wydmy te rozciągają się na przestrzeni kilkaunastu kilometrów i sięgają aż do Sasina i latarni Stilo (opis w rozdziale "Powiat wejherowski").

Czytaj dalej...


Maszewko

20 wrzesień 2011r.

Maszewko to duża wieś położona przy trasie z Pucka do Wicka i Słupska. Wywodziła się stąd rodzina von Ropków, która Maszewkiem władała przez kilkaset lat. Niestety, w latach 60. zniszczeniu uległ tutejszy pałac i jedyną pozostałością zespołu pałacowego są zabudowania gospodarcze i zaniedbany park. Ze względu na pałac oraz jedyny zachowany na ziemi lęborskiej wiatrak "Holender" warto odwiedzić ZDRZEWNO, małą wieś położoną 3 km na południe od Maszewka. Lokowana na prawie polskim kaszubska wieś wzmiankowana była po raz pierwszy w roku 1398. Do początku XIX stulecia tutejszy majątek po części należał do Goddentowów, a po części do Wejherów z Gęsi. W roku 1805 Zdrzewno zakupili Zimdarsowie, którzy wybudowali tu dwupiętrowy pałac.

Czytaj dalej...


Wicko

21 wrzesień 2011r.

Wicko, położone przy skrzyżowaniu dróg Łeba-Lębork i Puck-Słupsk to coraz większa wieś gminna. Rozwój Wicka nastąpił na przełomie XIX i XX stulecia. Najstarsze informacje o wsi pochodzą dopiero z roku 1402. Majątek ten należał • do biskupów włocławskich, z których jeden przekazał go swoim krewnym, rodzinie Górków.

Czytaj dalej...


Poraj

05 wrzesień 2011r.

Poraj leży 3 km na zachód od Wicka, przy trasie do Słupska. W zasadzie nie jest to wieś, lecz majątek ziemski - samotnie stojący wśród parku pałac, otoczony ze wszystkich stron polami i nadłebskimi łąkami. Folwark ten powstał w XIX wieku, po uregulowaniu wspomnianej doliny Łeby.

Czytaj dalej...


Żarnowska

15 wrzesień 2011r.

Żarnowska od pewnego czasu pełni rolę tańszej dzielnicy Łeby. Jest to nieduża nadjeziorna osada powstała w końcu XVIII wieku po obniżeniu poziomu jeziora Łebsko, przy jego południowo wschodnim krańcu. Sławę wsi w latach 30. przyniosło odkrycie na pobliskich łąkach dużej prehistorycznej łodzi. Czasy były inne i po stosownych poprawkach w szczecińskim muzeum wystawiono oryginalne czółno... wikingów. W zachodniej części wsi przed kilku laty pobudowano także ładną kaplicę.

Czytaj dalej...


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >