Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

  [1]  2  3  Następna >

Kołobrzeg

21 marzec 2010r.

Kołobrzeg to szczególne miasto na mapie polskiego wybrzeża. Nowe ośrodki wakacyjne , a oprócz tego Kołobrzeska tradycja, wspaniałe zabytki łączą się tu ze sobą i współgrając, tworzą niezapomniany klimat. Kołobrzeg to na tyle uznana marka, że bez ryzyka można wyselekcjonować w nim dom wypoczynkowy jako cel letnich wakacji. Posiada wszechstronną podstawę turystyczną i interesujące mało kosztowne noclegi w Kołobrzegu.

Czytaj dalej...


Chałupy - Kaszëbszczie bôtë pod żôglame

01 kwiecień 2010r.

Chałupy to miejscowość obfitująca w walory turystyczne, położona jako pierwsza na Półwyspie Helskim. To dawna osada rybacka zwana kiedyś Budziszewem oraz Ceynową (od popularnych nazwisk rybaków tu zamieszkujących). Nazwa miejscowości stała się oficjalną nazwą wsi w 1920 roku, chociaż nazwa Ceynowa utrzymywała się jeszcze do 1928 roku. Chałupy to czysta, szeroka i spokojna plaża bez tłoku i hałasu od dawna przyciągała tutaj rzesze turystów.

Czytaj dalej...


Kościoły północnych kaszub

02 kwiecień 2010r.

Kościół pw. Matki Boskiej Gromnicznej w Tyłowie wraz z drewnianą dzwonnicą, został przeniesiony do gminy Kościerzyna, do miejscowości Lizaki Obecnie stanowi własność prywatną, świątynię zbudowano w 1755 r. z fundacji Józefa Przebendowskiego. Jest ro budowla jednonawowa, z nieco węższym od nawy, zamkniętym trójbocznie prezbiterium.

Czytaj dalej...


Jurata

23 wrzesień 2011r.

Jurata leży w odległości 21 km od nasady półwyspu. W 1974 r. liczyła 800 mieszkańców. Administracyjnie należy do miasta Jastarnia. Założona została w 1928 r. w pięknym lesie sosnowym jako ekskluzywna miejscowość wypoczynkowa. Nazwę otrzymała podobno od imienia władczyni Morza Bałtyckiego, którą Litwini nazywali Juratą. Jednak do dziś kwestia nazwy nie została ostatecznie wyjaśniona.

Czytaj dalej...


Chałupy

27 wrzesień 2011r.

Chałupy to miejscowość jest położona w odległości 7 km od nasady półwyspu. W 1974 r. mieszkały tam 624 osoby. Administracyjnie wchodzi w skład miasta Władysławowo. Znany językoznawca prof. Paweł Smoczyński zajął się ciekawym problemem wymienności nazewniczej tej miejscowości. Najstarsza nazwa pochodzi od kaszubskiego nazwiska Budzisz, o czym świadczą zapisy Budziszewo (1664), Budziszew (1678), Budische (1678).

Czytaj dalej...


Sztum

11 czerwiec 2012r.

Sztum (m. pow., 5500 mieszk., połącz, kol. z Malborkiem — 14 km, przez Kwidzyn (24 km) z Toruniem — 124 km, połącz, aut. z Malborkiem — 16 km, z Dzierzgoniem — 34 km, przez Trzciano (23 km) z Kwidzynem — 43 km, przez Ryjewo (17 km) z Kwidzynem — 37 km, przez Białą Górę (9 km) i Korzeniowo (31 km) z Kwidzynem — 37 km, hotel, rest., st. benz.). Miasto leży na Pojezierzu Iławskim w sąsiedztwie trzech jezior, w odl. ok. 11 km na wsch. od rozgałęzienia Wisły na Nogat i Leniwkę. Teren dzisiejszego miasta zamieszkany był już w pierwszych wiekach n.e. We wczesnym średniowieczu znajdował się tu silny gród, prawdopodobnie główny w staropruskiej włości Alyem. Gród mieścił się na wyspie oblanej wodami dużego Jez.

Czytaj dalej...


Ryjewo

11 czerwiec 2012r.

Ryjewo. Duża wieś letniskowa, gosp., sklep, nadleśnictwo. Przy posesji nr 42 znajduje się neogotycki magazyn z 1853. Kościoły neogotyckie. W pobliżu wsi prewentorium. 49 km st. kol. Brachlewo. Obok wieś o tej samej nazwie, miejsce wczasów niedzielnych mieszkańców pobliskiego Kwidzyna. Koło wsi ok. 1 km długie jezioro, przydatne do kąpieli. W odl. ok. 2,5 km na zach. od Brachlewa znajduje się miejscowość Bystrzec, w którym gotycki d wór, rozbudowany w XVII w. W odl. ok. 2 km od Brachlewa znajduje się stara wieś Tychnowy, Gotycki kościół z XIV w., którego sklepienie jest dziełem Bartłomieja Pipera z końca XVI w. Ciekawym zabytkiem jest wiejski szpitalik-przytułek z

Czytaj dalej...


Waplewo

11 czerwiec 2012r.

Obecne miasto powstało w okresie podboju Pomezanii przez Krzyżaków, którzy nie mogąc utrzymać się wobec ciągłych napadów Prusów w 10 km odległym Starym Dzierzeniu, zbudowali tu w 1. 1248—60 silny zamek. Obok zamku powstaje osada, która w 1288 r. otrzymuje prawo miejskie. Miasto otoczone zostało palisadą, dostęp do jego wnętrza umożliwiały dwie murowane bramy obronne. Na środku rynku stanął ratusz a w pobliżu, u stóp zamkowego wzgórza kościół farny. Drugi kościół szpitalny wzniesiono na prawym brzegu rzeki. Miasto rozwinęło się szybko dzięki bogatym cechom rzemieślniczym i handlowi, który ułatwiała m. in. spławna rzeka Dzierzgoń. W 1410 r. gościł w opuszczonym przez Krzyżaków zamku król Władysław Jagiełło. Po pokoju toruńskim staje się Dzierzgoń, nazywany niegdyś Kiszporkiem, siedzibą polskiego starosty. Od pocz. XVII w. odbywały się tu sądy grodzkie. W pocz. XVIII w. powstaje na miejscu dawnego szpitala klasztor reformatów, a obok kościół barokowy, którego prezbiterium stanowił gotycki kościółek

Czytaj dalej...


Strona 1 z 3,   [1]  2  3  Następna >