Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

< Poprzednia  1  [2]

Dom Zdrojowy w Jastarni

02 czerwiec 2011r.

Inicjatorem powstania Domu Zdrojowego był ostatni przedwojenny wójt gminy Hel - Stelmaszczyk, który dążył, aby Jastarnia stała się kurortem z prawdziwego zdarzenia. Koncepcja budowy domu powstała w 1937 roku, plany architektoniczne w 1938 wykonał inż. Jana Konke. Pozwolenie na budowę zostało wydane 22 lutego 1939 roku prze; Urząd Morski, a prace rozpoczęto w lutym 1939 roku. Od strony Morza Bałtyckiego została wydzielona część zdrojowa, stanowiąca część parku wypoczynkowego. Powstała też szeroka aleja obsadzona ozdobnymi krzewami i drzewami. Roboty prowadzone były w zaskakująco szybkim tempie i w sezonie letnim 1939 roku obiekt otwarty został dla turystów.

Czytaj dalej...


Latarnia morska (Jastarnia-Bór)

01 czerwiec 2011r.

W celu uniknięcia dużej liczby katastrof morskich, postanowiono w 1872 r n-skraju wsi Bór (obecnie wschodnia część Jastarni), wybudować dodatkową latarni-morską. Jednakże od 1936 roku z uwagi na trudności techniczne me korzystano zje możliwości. Latarnia ta została wysadzona przez polskich obrońców wybrzeża w 193; roku, gdyż stanowiła punkt nawigacyjny dla wroga. Na przełomie 1938-1939 roki (w miejscu obecnej) rozpoczęto budowę nowej latarni morskiej. Świeciła nad woda* w okolicach Jastarni niespełna rok. Już we wrześniu 1939 r. uległa zniszczeniu wskutek działań wojennych.

Czytaj dalej...


Zwiedzanie Jastarni

05 czerwiec 2011r.

Kapliczka Św. Rozalii (Jastarnia-Bór) Wzniesiona została przez mieszkańców Boru w okresie epidemii dżumy podczas tzw wielkiej wojny północnej. W latach 1707-1711 zmarło około 229 mieszkańców Jastarn1 a wraz z Borem - 500. Z inicjatywy miejscowego proboszcza wioskę oddano pod opieki świętej Rozalii i w krótkim czasie zaraza znikła. Na pamiątkę tych cudownych wydarzeń, c; roku w pierwszą niedzielę września, wierni parafianie Boru i Jastarni biorą udział w uroczyste mszy świętej, modląc się o błogosławieństwo i łaski dla siebie, i swoich rodzin.

Czytaj dalej...


Hel - miasteczko

01 wrzesień 2011r.

Miasteczko położone na końcu półwyspu, liczące już ponad 700 lat. O randze miejsca świadczy choćby nazwa samego półwyspu - Helski. Dzieje Helu są zarówno burzliwe, jak i w pewien sposób tragiczne. Na szczęście ostatnie lata dobrze wróżą miasteczku na przyszłość. Pierwotna osada, zwana Starym Helem, znajdowała się około 1,5 km na zachód od obecnego miasta. Przejście na własność Gdańska | spowodowało upadek Helu w XV wieku. W okresie tym, ze względów | podatkowych, mieszkańcy zaczęli osiedlać się „poza miastem" i w ten ' sposób powstał obecny „nowy" Hel. Po rozbiorach nastąpił ostateczny upadek miasta, a w 1872 roku Hel stracił prawa miejskie. Dopiero pod koniec XIX wieku wieś zaczęła odżywać jako miejscowość letniskowa.

Czytaj dalej...


Port Marynarki Wojennej w Helu

09 wrzesień 2011r.

Port Marynarki Wojennej znajduje się w zachodniej, wydzielonej części miasta. Jego zwiedzanie jest już możliwe, niemniej należy to wcześniej uzgodnić z Komendą Portu Wojennego. Port wybudowano na początku lat 30. XX wieku, w miejscu wspomnianego Starego Helu. Przed 1939 rokiem powstał duży basen portowy oraz obiekty bazy morskiej - podziemna elektrownia i rozmieszczone w lesie schrony, składy amunicyjne, minowe oraz torpedowe.

Czytaj dalej...


Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

11 wrzesień 2011r.

Muzeum Obrony Wybrzeża to nowo powstała ekspozycja poświęcona walkom na Helu w czasie II wojny światowej oraz dziejom samego miasta. Muzeum znajduje się w lesie na zachód od miasta (dojście z parkingów przy szosie do Juraty) i mieści się w dwóch obiektach - betonowej wieży dawnego niemieckiego dalmierza oraz stanowisku nr 2 słynnej baterii Schlezwig-Hol-stein. Zarówno baterię Schlezwig-Holstein jak i obsługujący ją dalmierz wybudowali Niemcy na początku lat 40. XX wieku. Trzydziałowa bateria o kalibrze 406 mm była największą na południowym wybrzeżu Bałtyku. Prócz schronów ziemnych, magazynów amunicji, w skład baterii wchodziła 30-metrowa wieża obserwacyjna (dalmierza), zwana przez helan mysią.

Czytaj dalej...


Strona 2 z 2, < Poprzednia  1  [2]