Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

  [1]  2  Następna >

Mierzeja Helska

22 grudzień 2010r.

Mierzeja Helska inaczej Półwysep Helski... Jeszcze 200-300 lat temu znajdował się tu jedynie ciąg licznych wysepek nie połączonych ze sobą... Długość mierzei to 34 km, szerokość jest natomiast bardzo zróżnicowana od 300 m u nasady, poprzez 150 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Mierzeja rozpoczyna się we Władysławowie i oddziela Zatokę Pucką oraz częściowo Zatokę Gdańską od Morza Bałtyckiego. Brzeg od strony otwartego morza jest gładki natomiast od strony zatoki poszarpany na co znaczny wpływ mają prądy morskie.

Czytaj dalej...


Latarnia morska na Helu

05 lipiec 2011r.

Latarnia morska w Helu Ulica Bałtycka, zamknięta dla ruchu kołowego, prowadzi do smukłe], czerwonej wieży helskiej "Wizy", czyli latarni morskie], Z galerii, znajdującej się na wysokości prawie 40 metrów, można podziwiać rozległą panoramę, obejmującą Zatokę Gdańską oraz Półwysep Helski. Obecna helska latarnia wybudowana została w i 942 roku, jest ceglaną, ośmio kątną wieżą o wysokości całkowitej 4 1,5 metra oraz 197 stromych stopniach. Wejście na latarnie udostępniane jest dla zwiedzających codziennie, w okresie od początku maja do września, w godzinach 10.00 - 14 00 115.00- 19.00. tei. (058) 675 06 17.

Czytaj dalej...


Fokarium w Helu

05 kwiecień 2011r.

Fokarium Hel To miejsce fascynujące nie tylko najmłodszych turystów. Na jego terenie znajduje się kilka basenów, budynek mieszczący sale ekspozycyjną oraz edukacyjną, a także podziemie, z którego można, przez specjalne szyby, obserwować podwodne igraszki fok szarych. Zainicjowany przez Helską Stację Morską projekt ma doprowadzić do od tworzenia na wybrzeżu niewielkiego stada tych bardzo rzadkich obecnie zwierząt. Owocem tych starań były narodziny (25 lutego 2001 roku) małej foczki o imieniu Adam.

Czytaj dalej...


Ścieżka militarna Hel

11 maj 2011r.

Ścieżka militarna Najważniejsze historyczne obiekty militarne Nordy są chronione prawem jako zabytki architektury. W roku 1999 helscy harcerze wyznaczyli szlak turystyczny. Oznaczyli go białymi, prostokątnymi polami na pniach drzew. Umożliwia to dotarcie turystom do większości ciekawych obiektów militarnych.
Sala tradycji 9 Flotylli Obrony Wybrzeża

Czytaj dalej...


Jastarnia

22 wrzesień 2011r.

Jastarnia - Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Jastarni Wybudowany został w latach trzydziestych XX w. Jego czworokątna wieża zwieńczona jest pięknym hełmem i dzięki temu widoczna z daleka, od strony Zatoki Puckiej i otwartego morza. Kościół jest bardzo charakterystyczny, z marynistycznym wystrojeni i motywami rybackimi. Znajduje się w nim niepowtarzalna ambona w kształcie łodzi unoszonej przez wzburzone fale. Polichromie w tonacji biało-niebiesko-seledynowej tworzą niezwykły klimat, sprzyjający kontemplacji i zadumaniu. W świątyni znajdują się cenne zabytki malarstwa sakralnego - obraz Trójcy Świętej związany z Hermanem Hanem (1. pol. XVII w.) i wizerunek Matki Boskiej Świętolipskiej (XVII w.).

Czytaj dalej...


Chata rybacka w Jastarni

02 lipiec 2011r.

Chata rybacka w Jastarni Zbudowana została w 1881 roku. Jako budulec wykorzystano wyrzucone przez morze pozostałości rozbitych okrętów i statków. Wyposażenie pochodzi z XIX w. Najstarsze sprzęty rybackie sięgają jednak XV w. Chata rybacka w Jastarni stanowiła swoistego rodzaju centrum kultury - tu zbierali się wszyscy miłośnicy śpiewu i muzyki. Obecnie po muzeum oprowadza gawędziarz i poeta kaszubski Marian Selin. Przybliża on odwiedzającym historię, tradycję oraz kulturę Jastarni i rybaków.

Czytaj dalej...


Port Jachtowy w Jastarni

01 czerwiec 2011r.

Historia szkolenia żeglarskiego w Jastarni-Borze sięga lat 20. ubiegłego stulecia. To właśnie w tym okresie wybrano port w Jastarni na centrum szkolenia morskiego. Z funduszy pochodzących z Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego miał zostać wybudowany nowoczesny ośrodek, wyposażony w liczne jachty, szkolący młodzież. Od 1933 roku korzystali z niego członkowie Akademickiego Związku Morskiego, a od 1934 roku harcerze powołali Harcerski Ośrodek Morski w Jastarni. Jednym z kierowników ośrodka był znany Mariusz Zaruski, który organizował tu pierwsze szkolenia.

Czytaj dalej...


Port Rybacki w Jastarni

03 czerwiec 2011r.

Malowniczym miejscem w Jastarni jest port rybacki powstały z 1928 roku i przystań żeglugi pasażerskiej. Projekt portu został opracowany w latach 1925-1926. przewidywał założenie basenu portowego z maleńkim awanportem. Pogłębiano basen portowy refulując przyległe tereny, przygotowano tor podejściowy do mola o głębokości 3 m. które miało charakter pirsu przeładunkowego dla kutrów.

Czytaj dalej...


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >