Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

< Poprzednia  1  [2]

Poraj

05 wrzesień 2011r.

Poraj leży 3 km na zachód od Wicka, przy trasie do Słupska. W zasadzie nie jest to wieś, lecz majątek ziemski - samotnie stojący wśród parku pałac, otoczony ze wszystkich stron polami i nadłebskimi łąkami. Folwark ten powstał w XIX wieku, po uregulowaniu wspomnianej doliny Łeby.

Czytaj dalej...


Żarnowska

15 wrzesień 2011r.

Żarnowska od pewnego czasu pełni rolę tańszej dzielnicy Łeby. Jest to nieduża nadjeziorna osada powstała w końcu XVIII wieku po obniżeniu poziomu jeziora Łebsko, przy jego południowo wschodnim krańcu. Sławę wsi w latach 30. przyniosło odkrycie na pobliskich łąkach dużej prehistorycznej łodzi. Czasy były inne i po stosownych poprawkach w szczecińskim muzeum wystawiono oryginalne czółno... wikingów. W zachodniej części wsi przed kilku laty pobudowano także ładną kaplicę.

Czytaj dalej...


Charbrowo

15 wrzesień 2011r.

Charbrowo, leżące 8 km na południe od Łeby, to stara kaszubska wieś należąca od 1286 roku do biskupów włocławskich. Później znajdowała się we władaniu rodu Wejherów. Od połowy XVII wieku do roku 1945 wieś należała do Somnitzów. Rodzina ta pełniła wiele zaszczytnych funkcji i należała do najznamienitszych na ziemi lęborskiej.

Czytaj dalej...


Strona 2 z 2, < Poprzednia  1  [2]